Головна Про компанію Співробітники Послуги Ціни Публікації Запитання Контакти

 

Добрий день. Моя бабуся, громадянка України, мала постійне місце проживання на території України. На момент її смерті відкрилася спадщина на будинок на території Російської Федерації. У зв'язку з пропуском строку моїй мамі відмовили в оформленні спадщини. Нам порекомендували оформити спадщину на бабусин будинок через суд в Україні. Чи можливо це?
 
Згідно з частинами 1, 2 ст.2 Цивільного процесуального кодексу України, - Цивільне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього кодексу та Закону України «Про міжнародне приватне право».
Якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого дана Верховною Радою України, передбачено інші правила, ніж встановлені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.
 
Питання розгляду судами України справ про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадщини врегульовані:
- ч.3 ст.20 Конвенції про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, укладеної між країнами СНД 22.01.1993 року в м.Мінськ (діє на даний час для України), згідно з якою, - За позовами про право власності й інших речових прав на нерухоме майно виключно компетентні суди за місцем знаходження майна.
 
- Законом України «Про міжнародне приватне право», згідно якого:
ст. 3 - Якщо міжнародним договором України передбачено інші
правила, ніж встановлені цим Законом, застосовуються правила цього
міжнародного договору
;
п.6 ч.1 ст.76 - Суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом у таких випадках:
якщо у справі про спадщину спадкодавець у момент смерті був громадянином України або мав в Україні останнє місце проживання;
п.3 ч.1 ст.77 - Підсудність судам України є виключною у таких справах з іноземним елементом:
якщо у справі про спадщину спадкодавець - громадянин України і мав в ній місце проживання;
 
Таким чином, згідно з національним законодавством України (ст.77 Закону України «Про міжнародне приватне право») справи про спадщину відкритому після смерті громадянина України розглядаються виключно судами України.
У той же час, Мінською конвенцією передбачено, що справи про право на нерухоме майно розглядаються виключно судами держави за місцем знаходження такого майна.
У Вашому випадку - буде вирішуватися питання про визнання в порядку спадщини права власності на нерухоме майно розташоване на території РФ і яке належало громадянину України, який мав у ній місце постійного проживання.
У зв'язку з цим міжнародним договором і законодавством України по різному вирішується питання підсудності такої справи.
Відповідно до ч.2 ст.2 Цивільного процесуального кодексу України та ст.3 Закону України «Про міжнародне приватне право» у разі різного врегулювання питань національним та міжнародним законодавством - застосовується положення міжнародного законодавства.
Таким чином, у Вашому випадку потрібно застосовувати ч.3 ст.20 Мінської конвенції, згідно з якою Ваша справа підсудна виключно судам РФ.
Тому Ваша справа підлягає розгляду суду РФ за місцем знаходження будинку Вашої бабусі.
 
З Вашого листа не видно всіх обставин Вашої справи, тому я всього знати не можу.
Але ознайомившись з Цивільним кодексом РФ вважаю, що в РФ Вам буде легше оформити спадщину через суд.
Наприклад якщо зібрати докази, що Ваша мама вступила у фактичне володіння будинком - на підставі ч.2 ст.1153 ЦК РФ є всі підстави для визнання за нею права власності на цей будинок в порядку спадкування.
 
Гурба Михайло Васильович,
адвокат, віце-президент АО “АК “Якименко і Партнери”

 

Послуги

Про компанію

Контакти

Лічильники
Яндекс.Метрика
МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов Rada.info